Tlaková impregnace 

Pokud si chcete na začátku malinko usnadnit práci, tak si pořiďte průmyslově impregnovaná prkna o která se prvních pár zim nemusíte starat a natíráte je až ve chvíli, kdy se impregnace vymyje. Tlaková impregnace v autoklávě probíhá tak, že se pod velkým tlakem vpouští impregnační činidlo do dřeva. Tímto tlakem se impregnace zapraví mnohem hlouběji než klasickým máčením 

Při nanášení impregnačního prostředku štětcem je výsledkem pouze povrchové ošetření, kdy vnitřek prkna zůstává neošetřený. U sibiřského modřínu je to v podstatě jediná metoda, jak může přijmout impregnaci. Borové prkno se tímto způsobem ošetření stává několikanásobně odolnější.  

Ošetření lněným olejem 

Ošetření lněným olejem je stará tradiční metoda. Lněný olej se tlačí do materiálu v autoklávě při teplotě 60 stupňů Celsia. Výsledkem je dřevo s ořechově hnědým odstínem, které je chráněno před UV zářením a je vodoodpudivé. Cena za m2 průmyslově ošetřeného dřeva vyjde levněji než aplikace oleje ručně. Kromě toho máte rovnoměrně ošetřeny všechny čtyři strany prkna. 

Sibiřský modřín ošetřený lněným olejem v autoklávě

Manuální ošetření lněným olejem 

Pokud nechcete moc investovat do dražšího a již naimpregnovaného materiálu, pak nejspíš zvolíte klasická přírodní prkna, která si natřete ručně. Na trhu je široká nabídka olejů, které vašemu dřevu zajistí ochranu a dokonce si můžete vybrat i barevný podtón. Z naší nabídky Vám můžeme doporučit například lněný olej s voskem „teak“, který je bez pigmentu. Krásně vyživí Vaši dřevěnou terasu, díky UV ochraně zpomalí šednutí a pomocí vosku je také vodoodpudivý a chrání proti vlhkosti. 

Lněný olej bez pigmentu

 

Ošetření termo-dřevěné terasy 

Jste jedním z těch, který si na svou terasu pořídil tolik oblíbené termo-dřevo? Ani vám však neodpadne starost pravidelné údržby terasy. Zde je na místě použít speciální oleje vhodné právě pro tepelně upravené dřevo. Doporučujeme oleje od Thermory, které velmi dobře proniknou do materiálu a budou jej tak chránit před povětrnostními vlivy, nadměrnou vlhkostí a vytvoří sametový povrch. Zakoupíte u nás olej bez pigmentu, který doporučujeme použít u borovice či smrku, nebo také olej s tmavším pigmentem, který doporučujeme použít u jasanu. Termo-dřevo stejně jako každé jiné dřevo časem zešedne. Pravidelnou aplikací oleje však můžete výrazně opozdit proces šednutí. 

 

Olej bez pigmentu na termo-dřevo

 

Odšeďovač 

Aplikace odšeďovače dodá vaší terase opět čerstvý vzhled. Mouse oleum odšeďovač čistí zašednutí dřeva. Oživuje, zesvětluje a navrací dřevu původní barvu a přirozený charakter. Vydatnost se určuje na 5 – 15 m2 / litr v závislosti na stavu zešednutí a savosti podkladu. 

 

Odšeďovač zešedlých dřevěných povrchů