Teplo, relax, odreagování mysli a uvolnění svalů, to by se vám líbilo? Myslíte si, že vás chci poslat do exotických zemí k moři? Tak to jste vedle, dnes se bavíme o domácí sauně! Benefitů pravidelného saunování je nespočet, ať už se bavíme o zkvalitnění našeho zdraví či celkového odpočinku. Výstavba sauny tedy rozhodně nebude zbytečnou investicí a myslím, že zvlášť v těchto mrazivých zimních měsících by ji doma uvítal každý.  

Moderní sauny jsou v dnešní době stavěny ze skla, kamene či speciálních saunových desek, avšak už po staletí má zde nejdůležitější zastoupení právě dřevo, které dodá sauně specifickou vůni a ze strohého prostoru vykouzlí místo, kde se budeme cítit útulně a velmi příjemně. 

Ve výběru dřeviny však musíme být velmi pečliví. Ne každá dřevina je vhodná, aby zdolala náročné podmínky jako teplotu nad 100 °C nebo neustálé střídání vlhkého a suchého vzduchu.  

Mezi nevhodné se řadí většina evropských dřevin. Modřín, či borovice obsahují velké množství pryskyřice, která bude při vysokých teplotách vytékat ven. Dub či buk jsou sice tvrdší, avšak mají vysokou tepelnou vodivost, tudíž by nás při zahřátí velmi pálili.  

Oblíbené a ověřené dřeviny do sauny pochází ze severských, či exotických zemí. Mezi levnější materiál na obklady saun patří smrkové palubky. Záměrně se hoblují v profilu soft bez ostrých hran, na kterých by se mohla držet kondenzovaná voda a urychlit degradaci materiálu. Z vyhoblovaného smrkového dřeva se vytřiďují ty nejlepší kusy obkladu s co nejmenšími suky a s minimem smolníků. Tato kvalita se označuje A. Pro tento způsob třízení se hodí daleko více smrk rostoucí v severských zemích, který má lepší vlastnosti. Zbývající kusy jsou označeny jako kvalita ABC a do saun se moc nehodí právě kvůli vysoké pryskyřičnatosti. V žádném případě nepoužívejte smrkové dřevo na saunové lavečky, protože budou pálit a smolit. 

Dřevo olše vás ošálí svou krásnou hnědě růžovou barvou. Dřevo je pevné a málo pružné. Obsahuje pouze nepatrné množství mízy a bez problémů snese i vysokou vlhkost. Nadchne vás také pro svou svěží vůni. Řadíme ho však do vyšší cenové kategorie. 

Osika, téměř bezsuké světlé dřevo, které sauně vdechne pocit luxusu. Má výborné absorpční schopnosti a dřevo tak zůstane chladné i při vysokých teplotách. Nejčastěji je používáno na vnitřní obložení stěn a na saunové vybavení. Nově u nás na e-shopu objevíte také osikové saunové profily, které jsou již ošetřeny speciálním přírodním voskem. Vosk vytvoří na dřevěném povrchu jemný a přirozený film, který odpudí vodu či pot a zároveň může přispět k prevenci proti znečištění světlého dřeva. V případě poškrábání vosku nemusíte zbrousit celý povrch, ale stačí pouze přetřít raněné místo. Osikové dřevo se pohybuje stejně jako olše ve vyšší cenové kategorii.

Pro zvýraznění designu můžete použít také saunový profil z termo-olše a termo-osiky. Obě dřeviny jsou v této úpravě rozměrově stabilnější, voní specifickou vůní pečení dřeva a barevné medové tóny dokreslují pohodu ve Vaší sauně.

Zdroj: www.puidukoda.cz, www.prowellness.cz