Rozhodli jste se pro masivní podlahu? Dobře děláte! Při poskytnutí řádné péče vám může sloužit opravdu celý život! Pokud už jste si vybrali svého favorita, tak se do toho můžeme pustit, pokud ještě vybráno nemáte přečtěte si náš článek o výběru dřeviny.

Důrazně se vždy doporučuje využít služeb profesionálního podlaháře a v tomto základním manuálu jsou uvedeny pouze všeobecné rady k zajištění krásné a dlouhotrvající podlahy. 

  1. Přineste podlahu do pokoje, kde ji chcete instalovat, již několik dní předem. Je to nutné, aby se desky přizpůsobily okolnímu prostředí. Desky umístěte v původním balení vodorovně na rovný povrch.  
  2. Teplota podkladu a vzduchu musí být v rozmezí 18–22 °C po celou dobu instalace a při užívání. Vlhkost musí být 40–60 %.  
  3. Doporučujeme roztřídit podlahová prkna před instalací podle barevných odstínů. Je možné, že některá prkna budou odlišná, protože každý kus je originál a malé odchylky jsou povoleny. Tato prkna instalujte do méně viditelných míst. 
  4. Dilatační spáru 10–15 mm je nutné ponechat mezi zdí, dalšími pevnými objekty a dřevěnou podlahou. Dilatační spáry jsou zakryty lištou nebo pružným tmelem s odpovídající barvou. V případě, že není práh mezi jednotlivými místnostmi, nikdy neinstalujte podlahu v jednom kuse mezi dveřmi.
    Dilatační spára

    Dilatační spára

     

  5. Před začátkem instalace vždy pečlivě změřte a naplánujte pokoj, kde bude podlaha umístěna. Použijte rysku k zajištění rovných prvních řad desek – což je velmi důležité pro krásný konečný výsledek.  
  6. Instalaci začínejte z nejvzdálenějšího konce místnosti od dveří a první desku umístěte drážkou směrem ke zdi. Za pomocí klínů ponechte odpovídající vzdálenost mezi podlahou a stěnou a dalšími pevnými objekty. Prkna obvykle umisťujeme ve směru denního světla.   
  7. Použijte těžké kladivo ke sražení desek. Aby nedošlo k poškození pera, doporučujeme ke klepání blok nebo jinou podlahovou desku stejného typu o délce asi 300 mm. Během této činnosti stůjte již na hotové části podlahy.  
  8. K zajištění pružného spojení s podkladem použijte speciální lepidlo. Ve většině případů, obzvláště má-li podklad velkou absorpci, doporučujeme použít nejdříve penetraci pro tento účel (v závislosti na použitém lepidlu).  
  9. Lepidlo umísťujte na podlahu vhodným aplikátorem. Lepidlo se obvykle nanáší 20–30 cm vedle instalovaných desek (v závislosti na druhu lepidla, absorpci podkladu, teplotě a vlhkosti), aby bylo možné zasáhnout desky přes lepený pás.  
  10. Všechny desky musí být pečlivě a celoplošně přitisknuty na nanesené lepidlo, aby mohlo dojít k silné přilnavosti. Pokud je toto nedostatečné, přilnavost lepidla se může výrazně snížit.  
  11. Při lepení palubek přímo k podkladu se nedoporučuje lepení bočního spoje drážky s perem, to by způsobilo velké trhliny mezi jednotlivými deskami během topné sezóny. Naopak čelní perodrážka být přilepena může. Nikdy však boční perodrážka.
    Čelní a boční pero-drážka

    Čelní a boční pero-drážka

     

  12. Po nalepení podlahy musí být doba na sušení 1–7 dní (podle druhu lepidla). S další povrchovou úpravou můžete začít až po uschnutí.  
  13. Jestliže lepidlo prosakuje napovrch, musí být okamžitě odstraněno vlhkým hadrem, aby nedošlo k zabarvení dřeva.  
  14. Doporučuje se dát na nalepenou podlahu něco těžkého (např. pytle s pískem, balení nevyužité podlahy apod.  

Zajímají vás rady k instalaci podle druhu základu? Více se dočtete v dalším článku.