Já nevím jak vy, ale já saunování v tomto mrazivém chladném ročním období miluji! Zalézt si do vyhřáté sauny, odložit všechny starosti stranou a užívat si jen teplo a soustředit se na své tělo. Saunování má vliv na naše zdraví, a to hned z několika důvodů.  

Otužování a posílení imunity 

Pomocí sauny vaše tělo trénuje regulování tepla, což přispívá k tomu, že neonemocníte, když vás ,,ofoukne“. Díky profesoru Edzardovi Ernstovi se navíc v 90. letech přišlo na to, že pravidelně se saunující lidé sice nebyli zcela imunní virovým nákazám, ale měli mnohonásobně mírnější průběh. Což je v dnešní době, co si budeme povídat, velkým přínosem.  

Očista hlavy a zdravý spánek 

Dalším benefitem je odbourávání stresu, a to až na 72 hodin. Časté saunování má blahodárný efekt především při léčbě závažných psychických onemocnění, depresí nebo poruchy spánku. Je třeba někdy umět vypnout i hlavu… 

Potíže se srdcem a respirační problémy 

Podle finského vědce Jari Laukkanena má střídání teplot v sauně podobný efekt jako intenzivní pohybový trénink, což krásně potrénuje jak srdce, tak i dýchací soustavu. Dýchání horkého vzduchu otevírá dýchací cesty, což je přínosné pro lidi trpící respiračními chorobami jako je chronický kašel, bronchitida nebo astma. 

Uvolnění svalů 

Teplo uvolňuje tkáně, svaly, klouby i šlachy a pomáhá tak při regeneraci. Pleť se zbavuje nečistot, odumřelých buněk a škodlivých látek a zpomaluje stárnutí kůže.  

Detoxikace a podpora při hubnutí 

Pravidelné saunování odstraňuje z těla toxiny a spoustu dalších cizorodých látek, kterými se obklopujeme. Jejich odstranění z organismu je důležitým krokem také při hubnutí.  

Ať už se odreagujete sportem, procházkou do přírody, či třeba malováním, nebo čtením, důležité je umět RELAXOVAT! To potřebuje každý člověk k tomu, aby byl nabitý energií, nápady či kreativitou. Pravidelná relaxace se navíc odrazí také na kvalitě naší práce. Saunových středisek, kde si můžete pravidelné saunování vyzkoušet, je kolem nás mnoho. No a pak si třeba i vystavíte vlastní u sebe doma. 😊  

 

zdroj informací: https://www.vseosaunovani.cz/