Terasové prkno musí snášet jak extrémní mrazy přes zimu, tak i vedra a sucho přes léto. Je to vlastně takové ,,chuďátko”. Vůbec ho nešetříme a ve venkovním prostředí to opravdu nemá jednoduché, tudíž je nutné jej vybírat se zvláštní péčí. Důležitá je také volba vhodné dřeviny, její ošetření a instalace. Tyto tři aspekty není radno podceňovat.

Existují různé metody, které můžeme použít k tomu, aby ta naše terasa zkrátka víc vydržela. Jednou z nejjednodušších a také nejvhodnějších možností je ta, že si pořídíme materiál, který je hluboce impregnovaný. No opravdu, dokáže prodloužit životnost až 10x déle, než je tomu u běžných neošetřených prken.

Samozřejmě každá dřevina se chová odlišně, když je vystavena průmyslové impregnaci, která se provádí pod tlakem v autoklávě. Zatímco u smrku dokáže proniknout do dřeva jen několik milimetrů, borové dřevo je po impregnaci v autoklávě nasáknuto ochranným činidlem až do jádra. Tak uznejte sami, které z těchto dvou dřevin byste dali přednost?

Pokud však potřebujete co nejvíce ekologický a přirozený materál, pak je výbornou volbou sibiřský modřín.

Každé dřevo však pracuje a měli bychom počítat s tím, že v suchém období se mohou objevovat mikrotrhliny, které se po deštích zase zatáhnout. Z našich znalostí víme, že modřín pracuje o něco více než smrk a borovice, nejméně pak termodřevo.

Proč si vybrat sibiřský modřín?

Když pomineme, že má pěknou kresbu dřeva, nabízí také neskutečně mnoho výhod ve srovnání se smrkem a borovicí. Díky své husté struktuře a vysokému obsahu pryskyřice je velmi odolný v exteriéru, nemusíme ho jakkoliv ošetřovat, aniž by ztratil svou trvanlivost a ještě nám v průběhu let získá jednotný odstín šedé, což je v dnešní době velmi moderní.

Profil drážkovaný nebo hladký?

Komerčně jsou nabízeny různé profily teras. K dispozici jsou hladké, drážkované a nebo také s jiným profilem z každé strany. Kdo se v tom má vyznat, že ano?

Lidé často argumentují, že použitím palubek drážkovanou stranou nahoru snížíte jejich kluzkost, ale logicky na takovém povrchu pak máte menší styčnou plochu s obuví. V tomto případě vás nemine ani častější čištění, kvůli usazování prachu a nečistot. Zadržování vody a nečistota v drážkách navíc také ovlivní životnost terasy.

Když to shrnu, u všech povrchů je nutná péče a údržba a také platí pravidlo, že na vlhkém povrchu bychom měli být vždy opatrní.

Obecně bych tedy doporučila, položit terasu tak, jak to bude vašemu oku lahodit, protože vy jste ten, kdo se na ni bude dívat a komu bude dennodenně sloužit. 😊

Bára