Podlahové vytápění je už několik let velkým hitem. Každý člověk přece ví, že mít nohy v teple je základ. Jak je to tedy s dřevěnou podlahou a podlahovým vytápěním? Dřevo je sice velmi dobrý tepelný izolant, ale zároveň má výborné akumulační schopnosti, takže taková masivní podlaha může hřát ještě dlouho poté, co přestaneme topit. Takže ano, jde to, ale je potřeba dodržovat pár pravidel.  

Musíme vzít v úvahu fakt, že dřevo bude přirozeně sesychat v topné sezóně, proto bychom neměli podlahovým topením topit na více než 25 °C. Jedná se tak o topení nízkoteplotní, kdy v případě nutnosti dotápíme například krbovými kamny. Stejně je podle mě škoda, když přijdete o pohled na uklidňující živý oheň a zvuk praskajících polínek. Nejnižší teplota by pak neměla překročit 18 °C. Na začátku topné sezóny je třeba podlahu pozvolna zahřívat, tak zamezíme rozměrové nestálosti. To samé platí pro konec topné sezóny.

Jednou z dalších zásad, ať už máte pod dřevěnými prkny podlahové topení či nikoliv, je správná vlhkost vzduchu, kterou byste měli udržovat v rozmezí 40 – 60 %. Je třeba si uvědomit, že tyto hodnoty nejsou vhodné jen pro zdraví dřevěné podlahy, ale také pro lidský organismus.  

Dřevěná podlaha je živý přírodní materiál, který vypadá nádherně, udržuje příjemné klima v místnosti, velmi dobře se po něm chodí a pocitově není nikdy studený. Bohužel ji už zastínily jiné materiály, se kterými se pracuje jednodušeji, takže základem je najít šikovného podlaháře, který na tento materiál nezanevřel.  

Mezi vhodné dřeviny patří smrkové, borové, jasanové a dubové podlahy, které jsou vysušeny na 8 – 10 %. Měli bychom brát v potaz i tepelný odpor dřeviny. Měkčí dřeviny jako je smrk anebo borovice mají větší tepelný odpor, protože mají menší hustotu a vzduch u nich působí jako izolant. Zde bychom měli zvolit podlahový profil s menší tloušťkou. U tvrdších dřevin jako je jasan a dub můžeme zvolit tloušťku až do 21 mm.