Jaro snažně vyhlížím už nejméně měsíc. Vypadá to, že je konečně tady! 😍 S jarní energií přichází také období úklidů, renovací či rekonstrukcí. Bohužel občas stojíme s údivem, co vše se pod sněhovou pokrývkou schovalo. Zahrada nutně potřebuje náš zásah a dřevěná terasa stejně tak. Dostala po zimě opravdu zabrat a je třeba jí dopřát trochu pravidelné péče.

Pravidelná údržba

Pokud jste spokojení s odstínem terasy, stačí ji pouze očistit od běžných nečistot a následně natřít přípravkem určenému na venkovní dřevěné plochy. Doporučujeme lněný olej s voskem. Olej se vsákne do dřeva a zvýrazní tak jeho kresbu, zatímco vosk vytvoří na povrchu jemný filc odolný proti vodě a jemnému poškrábání. Použít můžete i přípravek s pigmentem, který odstín vaší terasy oživí.

Pokud pravidelnou péči a čištění zanedbáte, můžete si později všimnout barvitých změn, růstu hub nebo mechu.

Renovace zešedlé terasy

Nelíbí se vám, jak terasa zešedla? I když to dá trochu práce, dá se s tím bojovat! Použít můžete například přípravek zvaný Odšeďovač, který si poradí s povrchovou oxidací a navrátí dřevu původní teplý vzhled. Vydatnost odšeďovače je kolem 5 – 15 m2 na litr v závislosti na stavu zašednutí a savosti podkladu. Odšeďovač naneste na dřevěný povrch a pomocí kartáče drhněte ve směru vláken.

Pokud vás trápí nejen zešednutí terasy, ale také poškrábání a drsnost povrchu, můžete ji vybrousit například excentrickou bruskou. Mrkněte se na video, jak jsme si s renovací zešedlé terasy z termo jasanu a termo borovice poradili my! 💪

Dále se nabízejí také speciální vysokotlaké čističe, které vám sice práci s pravidelnou údržbou ulehčí, ale my je příliš nedoporučujeme. Častým používáním vysokého tlaku, může totiž dojít k poškození struktury dřeva a terasa začne dříve degradovat a třískovat. 👎