Instalace na betonový základ  

  1. V případě betonu se podlaha lepí přímo k danému základu.  
  2. Podkladové nerovnosti by neměly přesahovat rozmezí +/- 2 mm na 1 m.  
  3. V případě novostavby musí betonový podklad schnout 1–2 měsíce (v závislosti na druhu betonu a typu sušení). Po změření betonu by vlhkost měla být kolem 6–8%. Nutno dodržet také vlhkost v místnosti v rozmezí 40–60 %.  
  4. V případě instalace dřevěné podlahy na betonový podklad musí být vyloučen průnik vlhkosti z jiných částí domu nebo místností (např. ze suterénu, sklepa).  
  5. Je dobré beton před instalací dřevěné podlahy lehce obrousit, což výrazně zlepšuje přilnavost lepidla k povrchu. 

 

Jak je to s lepidly? 

  1. Je nutné se vyhnout vodou ředitelným disperzním lepidlům.  
  2. Pro lepení na dřevěné podkladové povrchy se doporučují rozpouštědla na bázi polyuretanu, polymeru a hybridlepidla.  
  3. Pro lepení na beton doporučujeme polyuretanové, polymerní lepidla a hybridlepidla.  

 

Instalace na dřevěný základ (podlahy, překližky, OSB desky, dřevotříska)  

  1. V případě instalace dřevěné podlahy na dřevěnou podkladovou plochu používáme lepidlo a vruty.  
  2. Pokud se pod podkladovou plochou nachází beton, je vhodné jej přikrýt plachtou. Tím zabráníme pronikání vlhkosti k podlaze. Vlhkost samotná vyjde ven podél stěn dilatačními spárami.
    dilatační spára

    dilatační spára

     

  3. Pokud jsou pod podkladovou plochou stropní nosníky, musí být celistvé a stabilní. Vzdálenost mezi nosníky musí být v souladu s podkladovou plochou. Optimální vzdálenost mezi středy jednotlivých trámů je 40 cm, tedy vzdálenost mezi nosníky by měla být cca 30 cm. 
  4. Pokládá-li se podlaha na dřevěné nosníky, musí být upevněna pomocí vrutů. Pozor na vlhkost. U dřevotřísky je odolnost vůči ní nižší než u překližky či OSB desek. Při instalaci takové podkladové plochy pak necháváme dilatační spáry v šířce 3–5 mm, které umisťujeme po levé straně desek.  
  5. Pozor na nerovnosti podkladové plochy. Neměly by překročit +/- 2 mm na 1 m2. Při větších nerovnostech je třeba podlahu zabrousit nebo vyrovnat doplněním.  
  6. Stabilita podkladové plochy je také velmi důležitá. Neměla by se nikde prohýbat.  
  7. Základní podlaha musí být před lepením čistá – k vyčištění stačí vlhký hadřík a saponát.  
  8. V případě pokládky na dřevěný povrch, je třeba použít kromě lepidla i vruty. Podlahové desky připevníme k podkladové ploše z horní strany pera palubky pod úhlem 45°. Je vhodné předvrtat si díry na vruty.

Instalace na dřevěné trámy 

  1. Stropní nosníky (zde podlahové) musí být celistvé a stabilní. Jednotlivé vzdálenosti mezi nosníky musí brát v potaz tloušťku prken. Nejběžnější rozměr trámů je 50×100 s obsahem vlhkosti maximálně 12 % a položené naplocho. U podlahy o tloušťce 28 mm je optimální vzdálenost mezi jednotlivými trámy 400–600 mm a u podlahy o tloušťce 40 mm až 900 mm.
  2. Pro upevnění podlahových prken na trámy se doporučuje použít vruty ve velikosti 3×45-4,2×55 mm. Desky se připevňují z horní strany prken přes pera pod úhlem 45°. Vruty jsou vhodnější kvůli odstranění praskání a jiných zvuků podlahy. Také usnadňují případné odinstalování. Doporučuje se předvrtání otvorů a zahloubení.  
  3. Je zcela normální vidět mezery mezi prkny v topné sezóně. V létě (mimo topnou sezónu) opět zmizí, kvůli zvýšené vlhkosti vzduchu.