Konečně je zase teplo a můžete trávit celé dny venku na sluníčku. Ideální doba pro výstavbu nové terasy. No ale, z čeho ji postavit? Možností je tolik!  

Dlažba, ta nám dlouho vydrží a je stálá, v jistých směrech i bezúdržbová, ale v létě nás bude pálit. To ani nemluvím o tom, když se náhodou nějaká kachle rozbije, nebo se nám jednoduše okouká. Výměna rozhodně nebude snadná. 

Poslední dobou se velmi často setkáváme s trendem dřevo plastu. Myšlenka tohoto produktu je zajímavá, ale nejspíš jsem jedna z těch, koho příliš neoslovila. Už jen ta představa, že si na terasu dám něco, co má v názvu plast mi je proti srsti. Zvlášť v téhle době, kdy máme s plasty globálně velký problém… Možná tolik nepraská, netřískuje se a má větší rozměrovou stálost, ale z estetického i ekologického hlediska se klasickému dřevu nikdy nevyrovná.  

A jak je to tedy s dřevěnou terasou? Ano, bude s ní dost práce, ale prostě dřevo je dřevo. Je to naše přírodní bohatství. Každé prkno má svou unikátní kresbu a je jedinečné. Když se mi taková terasa okouká, tak ji jednoduše přetřu na jinou barvu, což asi těžko udělám třeba s kachličkami 😊. Dřevěná terasa s námi prostě žije. Každý škrábanec je jako vzpomínka. 

Výběr dřeviny 

Tápete nad výběrem dřeviny? Zde máte malé srovnání.  

Borovicové dřevo je poměrně dobrou volbou, co se týče poměru ceny a výkonu. Velmi dobře snáší nátěry a impregnaci, takže pokud se o terasu budete starat, tak vám vydrží dlouhá léta. Borovici je třeba ošetřovat nejlépe dvakrát do roka. Jak jsem již psala, je jednou z těch levnějších variant. Rozměrově je poměrně stálá, ale za to je křehčí a měkčí a vyžaduje pravidelnou impregnaci. Na nabídku našich borovicových terasovek se můžete mrknout ZDE. Pokud víte, že svou terasu budete velmi zatěžovat, pak doporučuji spíše sibiřský modřín.  

Sibiřský modřín uspokojí velmi náročné zákazníky. Svou tvrdostí a dlouhou životností se může měřit s exotickými dřevinami. Jeho dřevo obsahuje velké množství pryskyřice, což mu zajišťuje přírodní impregnaci a nemusíte ho vůbec ničím ošetřovat. Pokud ale i přesto chcete dřevo ošetřit, tak jej natřete lněným olejem. Tím nikdy nic nezkazíte. Časem modřín získá krásně šedý odstín, který je teď dost in. Samozřejmě i modřín má své proti. Sesychá a bobtná, což je to pro něj přirozené, stejně jako „třískování“. Nabídku terasových prken ze sibiřského modřínu najdete ZDE.

Párkrát jsem se setkala i s případy, kdy měli zákazníci terasu ze smrku. Možná to taky nějaký pátek vydrží, ale nedoporučuji. Smrk rostoucí v našich podmínkách je velmi měkká dřevina a špatně snáší vlhkost. Impregnaci vsákne stejně jako modřín pouze několik milimetrů.

        

Zleva: Borovicová terasa, terasa z termo-borovice, terasa ze sibiřského modřínu 

 

Drážkovaný X hladký profil 

Komerčně jsou nabízeny různé profily teras. K dispozici jsou hladké, drážkované anebo také s jiným profilem z každé strany. Kdo se v tom má vyznat, že ano? 

Lidé často argumentují, že použitím palubek drážkovanou stranou nahoru snížíte jejich kluzkost, ale logicky na takovém povrchu pak máte menší styčnou plochu s obuví. V tomto případě vás nemine ani častější čištění kvůli usazování prachu a nečistot. Zadržování vody a nečistota v drážkách navíc také ovlivní životnost terasy. Takže za nás jsou oboustranně hladká prkna určitě praktičtější. 

Drážkovaný a hladký profil