Konečně je zase teplo a můžete trávit celé dny venku na sluníčku. Ideální doba pro výstavbu nové terasy. No ale, z čeho ji postavit? Možností je tolik!  

Dlažba, ta nám dlouho vydrží a je stálá, v jistých směrech i bezúdržbová, ale v létě nás bude pálit. To ani nemluvím o tom, když se náhodou nějaká kachle rozbije, nebo se nám jednoduše okouká. Výměna rozhodně nebude snadná. 

Poslední dobou se velmi často setkáváme s trendem dřevo plastu. Myšlenka tohoto produktu je zajímavá, ale nejspíš jsem jedna z těch, koho příliš neoslovila. Už jen ta představa, že si na terasu dám něco, co má v názvu plast mi je proti srsti. Zvlášť v téhle době, kdy máme s plasty globálně velký problém… Možná tolik nepraská, netřískuje se a má větší rozměrovou stálost, ale z estetického i ekologického hlediska se klasickému dřevu nikdy nevyrovná.  

A jak je to tedy s dřevěnou terasou? Ano, bude s ní dost práce, ale prostě dřevo je dřevo. Je to naše přírodní bohatství. Každé prkno má svou unikátní kresbu a je jedinečné. Když se mi taková terasa okouká, tak ji jednoduše přetřu na jinou barvu, což asi těžko udělám třeba s kachličkami 😊. Dřevěná terasa s námi prostě žije. Každý škrábanec je jako vzpomínka. 

Výběr dřeviny 

Tápete nad výběrem dřeviny? Zde máte malé srovnání.  

Borovicové dřevo je poměrně dobrou volbou, co se týče poměru ceny a výkonu. Velmi dobře snáší nátěry a impregnaci, takže pokud se o terasu budete starat, tak vám vydrží dlouhá léta. Borovici je třeba ošetřovat nejlépe dvakrát do roka. Jak jsem již psala, je jednou z těch levnějších variant. Rozměrově je poměrně stálá, ale za to je křehčí a měkčí a vyžaduje pravidelnou impregnaci. Pokud víte, že svou terasu budete velmi zatěžovat, pak doporučuji spíše sibiřský modřín.  

Sibiřský modřín uspokojí velmi náročné zákazníky. Svou tvrdostí a dlouhou životností se může měřit s exotickými dřevinami. Jeho dřevo obsahuje velké množství pryskyřice, což mu zajišťuje přírodní impregnaci a nemusíte ho vůbec ničím ošetřovat. Pokud ale i přesto chcete dřevo ošetřit, tak jej natřete lněným olejem. Tím nikdy nic nezkazíte. Časem modřín získá krásně šedý odstín, který je teď dost in. Samozřejmě i modřín má své proti. Sesychá a bobtná, což je to pro něj přirozené, stejně jako „třískování“.

Párkrát jsem se setkala i s případy, kdy měli zákazníci terasu ze smrku. Možná to taky nějaký pátek vydrží, ale nedoporučuji. Smrk rostoucí v našich podmínkách je velmi měkká dřevina a špatně snáší vlhkost. Impregnaci vsákne stejně jako modřín pouze několik milimetrů.

        

Zleva: Borovicová terasa, terasa ze sibiřského modřínu, terasa z termo-borovice

 

Drážkovaný X hladký profil 

Komerčně jsou nabízeny různé profily teras. K dispozici jsou hladké, drážkované anebo také s jiným profilem z každé strany. Kdo se v tom má vyznat, že ano? 

Lidé často argumentují, že použitím palubek drážkovanou stranou nahoru snížíte jejich kluzkost, ale logicky na takovém povrchu pak máte menší styčnou plochu s obuví. V tomto případě vás nemine ani častější čištění kvůli usazování prachu a nečistot. Zadržování vody a nečistota v drážkách navíc také ovlivní životnost terasy. Takže za nás jsou oboustranně hladká prkna určitě praktičtější. 

Drážkovaný a hladký profil